Připravte si domácí ořechovici
Ořechy, konkrétně ty vlašské jsou velkým zdrojem zdravých tuků, kyseliny linolové, kyseliny linoleové ale také kvalitních protein, vitamínu B1, B2, B3 a B6. Tyto vitamíny jsou potřebné pro funkci srdce a pro rovnováhu naší nervové soustavy. Ořechy zužitkováváme různě – používáme je na pečení cukroví, do kaší, jen tak na chuť, na doplnění jídelníčku o zdravé tuky, pijeme ořechová mléka… Co s ořechy, pokud už na jaře víte, že jich budete mít moc? Připravte si skvělou domácí ořechovku!
Pokud máte kde sehnat nezralé ořechy a máte chvíli na přípravu této lahodné tekutiny, určitě se pusťte do přípravy. Už naše babičky věděly, že ořechovice povzbudí náš organismus a dokáže člověka udržet zdravého. Přípravy jsou samozřejmě různé, liší se v základech jako je množství koření, alkohol, ve kterém se budou ořechy louhovat ale také délka louhování.
Příprava není složitá. Nejprve otrháte nezralé ořechy v daném termínu. Nejlépe ručně – spadlé plody budou potlučené a nekvalitní. Ořechy nakrájíte buď na čtvrtky či na osminky, nebo klidně na půl centimetrové plátky. Čím menší kousky, tím více chuti z nich dostanete. Připravte si větší sklenici a do ní naskládejte ořechy. Přidejte celou skořici, hřebíček, jalovec a nastrouhanou kůru z poloviny citronu. Přidat můžete i špetku muškátového oříšku. Ten je ale hodně aromatický a spoustě lidí v chuti vadí.
Záleží na vás, zda použijete čistou vodku či aromatický rum. Vybírejte kvalitnější alkohol, tak aby neshazoval chuť výsledného nápoje. Alkoholem zalijete ořechy a necháte měsíc až dva louhovat. Po vylouhování přidáte zchladlý cukerný rozvar – kilo cukru rozpuštěné v půl litru vody. Do rozvaru můžete použít koření stejné jako na počátku přípravy ořechovice. Nakonec likér přefiltrujete přes pevné plátno a přelijete do čistých a vyvařených sklenic se šroubovacím uzávěrem. Ochutnávat můžete klidně už po týdnu ale ideální je nechat likér odležet aspoň 2 měsíce. Vychází to na období kolem Vánoc, takže to budete mít vlastně jako takový Vánoční dárek.