Jak stárnout pomaleji

Jak stárnout pomaleji

Stárnutí je spojeno s postupným zpomalováním buněčného dělení, mechanickým opotřebováním, postupným úbytkem mozkových buněk, genetickým poškozením různými vnějšími faktory a oxidačním poškozením buněk volnými radikály.
Tyto nestabilní molekuly kyslíku vznikají při normální tvorbě energie v buňkách, ale jejich množství stoupá vlivem nesprávné výživy, kouření a stresu. K jejich účinkům na stárnoucí organismus patří ztráta pružnosti kůže a cév, šlach a vaziva stejně jako pokles orgánových a kloubních funkcí.

tanec

Nemůžete zastavit šedivění vlasů ani postupující ztrátu hladkosti kůže, ale můžete udělat něco pro to, aby vám netuhly klouby, aby se vám nekalil zrak, aby vám to stále myslelo nebo abyste neměli nadváhu – neřku-li obezitu. Snažte se rovněž udržovat dobře fungující imunitní systém a předcházejte nemocem souvisejících s věkem, jako je Alzheimerova nemoc, onemocnění kloubů a cév, či osteoporóza.
Důležité je zůstat fyzicky i duševně aktivní. Proto je potřeba zachovat si své zájmy a různé společenské aktivity, zdravě jíst a pravidelně cvičit.

Cvičení: minimální cvičení je půlhodinka průměrně intenzivního pohybu pětkrát týdně. Budete duševně i tělesně silnější a odolnější, zlepší se vám výkon srdce, plic, kůže, očí i ostatních orgánů

Duševní pohoda: čtení, luštění křížovek, šachy, aktivní činnost v zájmových klubech pomáhají předcházet postupným ztrátám nervových spojů v mozku

Zvládání stresu: vysoká hladina stresu urychluje stárnutí, stres může vést
k různým druhům onemocnění, například infekci, kloubním obtížím nebo migréně

stáří

Výživa: zdravě živení lidé, kteří netrpí nadváhou, stárnou obvykle mnohem pomaleji a bývají i méně nemocní. Nevhodná strava, obzvlášť v kombinaci s nedostatkem pohybu, může vést k nahromadění tuku v břišní krajině, což přináší zvýšené riziko cukrovky a cévních onemocnění, jež mohou snížit kvalitu i délku života.


Nezařazené
Comments are closed.