Komu hrozí neštovice?
Virus varicella-zoster je původcem virového onemocnění nazývané plané neštovice. Tímto v Čechách nejčastějším onemocněním se nejčastěji nakazí děti v útlém dětství, a to velice snadno, protože se virus přenáší přímým dotykem nebo vzduchem kapénkami při kontaktu s nemocným. Proto, když pacient zjistí, že je nakažen, měl by být okamžitě izolován od svého okolí. U dětí má tato nemoc většinou mírný průběh. Pokud však onemocní dospělý, průběh nemoci bývá mnohem horší. Pokud jste se v dětství s touto chorobou nesetkali, máte velkou pravděpodobnost, že pokud budete ve styku s nakaženým, nakazíte se také. Co tedy dělat, když planými neštovicemi onemocníte vy nebo vaše děti?
Virus planých neštovic je příbuzný virům, které způsobují opary, proto se toto onemocnění projevuje vyrážkou a puchýřky, které mohou posypat celé tělo. Naštěstí netrvá příliš dlouho, puchýřky se většinou do dvou týdnů vyhojí. Pár dalších dní pak kůže potřebuje na zhojení kožních projevů. Než puchýřky vyskáčou, zpravidla den předtím nakažený dostane teploty a trápí ho bolesti hlavy. Poté v průběhu nemoci pacienta zužují horečky, zimnice, žaludeční potíže či průjem, a v neposlední řadě především nepříjemné svědění v místech, kde se vyrážka vyskytla.
Od vyrážky k puchýřkům, od hlavy až k patě
V prvních dnech se na těle objeví vyrážka, ze které se po dvou až třech dnech stanou větší svědivé puchýřky, které jsou vyplněné čirou tekutinou. Ta se po několika dalších dnech stane spíše mléčně zabarvenou. Vyrážka začne nejprve na hlavě, a postupně se šíří přes trup až k nohám. Mnohdy se nevyhne ani očním víčkům či intimním partiím.
Jak se léčit?
Plané neštovice jsou virového původu, proto je nelze léčit antibiotiky. Bohatě však na léčbu postačí léky na snížení horečky. Na svědící puchýřky zase nejlépe zabírá tekutý pudr, který však může způsobovat hnisání. Lékaři proto doporučují nechat puchýřky volně dýchat, čímž se proces hojení urychlí. Pokud vám puchýřky již hnisat začaly, vyzkoušejte vysušující lihový roztok, který zároveň dezinfikuje.